Dynasty Imperial Red Ale från Södra Maltfabriken

27 Sep
Södra Maltfabriken.

Södra Maltfabriken.

På förra årets Stockholm Beer and Whisky Festival var Södra Maltfabriken ett av tillskotten på den lokala bryggeriscenen. Från bryggeriet i Handen kom det tre öl – en ipa, en pale och en lager som alla tre var helt okej men som led av lite nybörjarsvagheter. Lite skakiga skulle man kunna säga.

Nu har det gått ett år och bryggarna från södra Stockholm har börjat bli varma i kläderna. Deras Poking IPA och Initial IPA fasas sakta ut och har ersatts av en ny IPA som är mer som bryggarna själva vill att den ska vara. Som jag inte testat….

Men jag har testat deras nya red ale vid namn Dynasty (ett namn som valdes ut genom en tävling) och den visar att de vet vad de håller på med. Det är inte en öl som kommer att vinna en öltävling men det är en snygg rödorange ale med träbittra och lite kärva drag. Tydliga toner av röda bär, bred men finstämd beska och en eftersmak som driver fram med lite lakrits i förgrunden. Inte dum, bryggeriets första år har gjort dem gott.

Läs mer:  Södra Pale Ale gör en folköl som är riktigt bra

Läs mer: Så här smakar Södras Initial Pale Ale

Läs mer: Gamla Enskede bryggeri satsar på lättöl

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: